Příchod na zavolání
17.08.20 Život s kočkou

Příchod na zavolání

Kočky na zavolání většinou nepřijdou tak ochotně a rychle jako psi, ale lze je to s trochou štěstí a trpělivosti naučit. Jen nesmíte zapomenout na odměny. Kočce se snaha zkrátka musí vyplatit.

Co dělat, když vás kočka v noci budí?
04.08.20 Život s kočkou

Co dělat, když vás kočka v noci budí?

Kočky někdy nad ránem dělají cíleně hluk, procházejí se po vás nebo hlasitě mňoukají, aby vás vzbudili. Někdy se takto dožadují krmení, pozornosti, vypuštění ven, nebo se jen snaží vybít nahromaděnou energii. Jak toto nežádoucí chování odstranit? 

K čemu kočce slouží vousky?
27.07.20 Život s kočkou

K čemu kočce slouží vousky?

Kočičí vousky nejsou jen na ozdobu, fungují jako citlivé čidlo. S jejich pomocí může kočka zjistit, jestli je otvor dost velká, aby se jím protáhla a dokáže si držet dostatečný odstup od stěny, podél níž jde. Kočce také pomáhají ve tmě určit, jestli v cestě stojí nějaká překážka.

Proč se kočky otírají?
21.07.20 Život s kočkou

Proč se kočky otírají?

Značkování dotykem je jedním ze způsobů kočičí komunikace. Otíráním kočky zanechávají vlastní pachové stopy na okolních předmětech, lidských nohou nebo třeba jiných zvířatech.

Jak vznikla kočičí plemena?
13.07.20 Život s kočkou

Jak vznikla kočičí plemena?

Kočičí plemena jsou v dnešní době  různorodá vzhledem i temperamentem. Když se počátkem 19. století začaly pořádat výstavy koček, byly na nich k vidění jen tři typy koček. Návštěvníci mohli obdivovat statné evropské domácí kočky, dlouhosrsté kočky z Přední Asie a štíhlé kočky z Dálného východu. Z příslušníků těchto tří „pratypů“ byla později vyšlechtěna všechna současná plemena. 

Co dělat, když kočka kálí mimo záchod?
07.07.20 Život s kočkou

Co dělat, když kočka kálí mimo záchod?

Páchnoucí problém nenechá v klidu snad žádného majitele kočky. Na kálení mimo toaletu jsou specialisté především kocouři. Výkaly jsou totiž jejich výsostnou „značkou“. 

Kočka v posteli
29.06.20 Život s kočkou

Kočka v posteli

Mnoho koček rádo využije příležitosti a spí v posteli se svými majiteli. Není se čemu divit, vždyť kočky mají rády teplo a pohodlí, takže měkké lůžko je pro ně nanejvýš lákavé. 

Dokážou kočky předpovídat smrt?
22.06.20 Život s kočkou

Dokážou kočky předpovídat smrt?

Kočky mají řadu mimořádných schopností. Některé dokonce dokážou rozpoznat, že se blíží konec lidského života.

Jak poznat první mrouskání?
15.06.20 Život s kočkou

Jak poznat první mrouskání?

Kočky pohlavně dospívají zhruba v šesti měsících. Reprodukční cyklus má několik fází. Za mrouskání se označuje doba, během které může kočka zabřeznout. Trvá 3-7 dní a opakuje se zhruba každé 2-3 týdny. Najdou se ale i samice, které mrouskají mnohem méně často, některé pouze dvakrát do roka.

Mají kočky rády upřený pohled, nebo mrkání?
08.06.20 Život s kočkou

Mají kočky rády upřený pohled, nebo mrkání?

Kočičí výraz z velké části ovlivňují oči. Jsou velké, krásné a lze z nich hodně vyčíst. Velikost zornic závisí na dopadajícím světle, ale je také ukazatelem nálady. Velké zornice například naznačují, že něco vzbudilo kočičí pozornost. Kočky pomocí očí také komunikují. Dvě hlavní formy, které však mají opačný význam, jsou mrkání a upřený pohled.