Zjistili jste, že vaše chlupaté stvoření považuje květináč s pokojovou rostlinou za lepší místo pro vykonání potřeby než vlastní toaletu? To zpravidla znamená nejen nepříjemný zápach, ale také podlahu pokrytou vysypanou zeminou. I když toto kočičí chování může být frustrující, existuje několik kroků, které ho pomohou vyřešit.
Domácí kočky dovezené z Blízkého východu a divoké kočky původem z Evropy se až do 60. let 20. století nekřížily, přestože byly po 2 000 let vystaveny vzájemnému kontaktu.
Mnoho koček po šantě kočičí neboli catnipu šílí - třou se o ni, válí se na ní, žvýkají ji nebo olizují. Je všeobecně známo, že tato rostlina a její asijský protějšek, aktinidie stříbrná, mají omamné účinky, ale to nemusí být jediný důvod, proč se kočky o tyto rostliny tak nadšeně otírají a žvýkají je.
Mnoho savců, od domácích koček a psů až po pandy velké, používá ke vzájemné komunikaci pachy. Nová studie Kalifornské univerzity v Davisu ukazuje, jak si domácí kočky navzájem posílají signály pomocí pachů, které pocházejí od bakterií žijících v jejich análních žlázách.
Nedávná studie odhalila souvislosti mezi hormony, střevním mikrobem a sociálním chováním koček žijících ve společné domácnosti.
Kočičí čich je asi 14krát lepší než čich lidský. Nedávné studie začaly odhalovat tajemství kočičího čichu a vědci mohou dokonce využít složitou strukturu kočičího nosu jako inspiraci pro vylepšení moderního laboratorního vybavení.
Výzkumníci z Helsinské univerzity zjistili několik souvislostí mezi různými rizikovými faktory, které u koček spouští jeden z nejproblematičtějších zlozvyků - vyprazdňování mimo toaletu. Identifikace rizikových faktorů umožňuje upravit podmínky v domácnosti, a tím předcházet nebo omezit toto problémové chování.
Majitelé koček moc dobře vědí, jak je hra s jejich mazlíčkem důležitá. Nejenže podporuje psychickou pohodu zvířete, ale navíc i posiluje užší pouto mezi kočkou a člověkem. V nové studii vědci zkoumali tyto souvislosti pomocí hloubkových empirických metod. Analyzovali data shromážděná z celého světa.
Nedávný výzkum vedený vědcem Christianem T. Herbstem z Vídeňské univerzity, publikovaný v časopise Current Biology, přináší nové poznatky o tom, jak kočky vrní. Zvláštní "podložka" zabudovaná v hlasivkách by mohla vysvětlovat, proč kočky mohou vydávat tyto nízkofrekvenční zvuky.
V dnešní době je stále častější, že lidé zneužívají zvířata pro vlastní zisk. Množírny, kde jsou kočky chovány v nepřijatelných podmínkách, jsou bohužel realitou. Tento článek vám poskytne tipy, jak rozpoznat množírnu a jak si vybrat zodpovědného chovatele.