Kočičí výraz z velké části ovlivňují oči. Jsou velké, krásné a lze z nich hodně vyčíst. Velikost zornic závisí na dopadajícím světle, ale je také ukazatelem nálady. Velké zornice například naznačují, že něco vzbudilo kočičí pozornost. Kočky pomocí očí také komunikují. Dvě hlavní formy, které však mají opačný význam, jsou mrkání a upřený pohled.
Na kočkách jde někdy těžko poznat, že je trápí zdravotní obtíže. Typicky slabost nebo nemoc dlouho skrývají. Proto je důležité všímat si nejen tělesné kondice, ale i změn v chování.
Někdo upřednostňuje komerčně vyráběná krmiva, jiný nedá dopustit na domácí stravu. Sestavit kočce vyvážený jídelníček pomocí receptů vyhledaných na internetu však není jednoduché. To potvrdila i loňská studie vědců k Kalifornské univerzity. Některé recepty mohou obsahovat dokonce nebezpečné složky.
Pejskaři mají někdy tendenci hladit kočky na bříšku, když ho vystavují. Jenže na rozdíl od psů, kteří drbání na bříšku milují, kočky to většinou nemají rády.
Možná už jste viděli videa, na kterých se kočky extrémně vyděsí obyčejné salátové okurky. Pokud ne, zadejte si na YouTube heslo Cats vs. Cucumbers. I když tyto pokusy vypadají na první pohled vtipně, doma je raději nezkoušejte.
Říká se, že kočky mají devět životů. Díky své mrštnosti a flexibilitě jsou schopné přežít i pád z velké výšky. Jenže pravda je taková, že ne vždy mají štěstí a vyváznou z nebezpečné situace bez úhony. Na jaké nástrahy by si majitelé koček měli dávat pozor?
O venkovních kočkách „myšilovkách“ se tvrdí, že přinášejí úlovek k domu, aby se svým majitelů pochlubili nebo je kořistí obdarovali. Ale je to pravý důvod tohoto chování?
Kočky prospí asi 70 procent života. Při spánku zaujímají různé polohy, od jednoduchého klubíčka až po krkolomné pozice s hlavou svěšenou dolů. Jakou polohu kočka při spánku zaujme, závisí především na tom, zda je kočce teplo, nebo potřebuje-li zahřát. Kočka, které je příjemné teplo, se s největší pravděpodobností natáhne do délky, aby umožnila úniku tepla z těla. Kočce stočené do klubíčka je spíše chladno. Někdy tyto pozice mohou poodhalit i to, jak se asi kočka cítí.
V první řadě je nutné si uvědomit, že kočka je od přírody šelma, takže žádný 100% úspěšný návod na to, jak ji odnaučit pronásledovat a zabíjet kořist, neexistuje. Ale můžete zkusit pár tipů.
Všechny kočky by měly mít možnost pravidelně si hrát. Ty venkovní mají svým životním stylem, kdy lezou po stromech a chytají myši, o zábavu postaráno. Ale bytové bývají často znuděné a některé o hru ani nejeví zájem. Přitom zvíře si během hry protáhne tělo a procvičí mozek. Společná hra s člověkem také pomáhá budovat důvěru a navozuje pocity pohody. Proto využijte současné karantény, kdy hodně času trávíte doma a dopřejte svému mazlíčkovi trochu zábavy. Protože kdo si hraje, nezlobí...