Chovatelé se často ptají, zdali je jejich domácí mazlíček v ohrožení infekcí novým koronavirem. Komora veterinárních lékařů České republiky a praktiční veterinární lékaři bedlivě sledují vývoj v poznatcích o přenosech viróz ze zvířete na člověka a naopak. Jak je to u onemocnění COVID-19? Lze toto onemocnění přenést na domácí zvíře?
MVDr. Radka Vaňousová, prezidentka KVL ČR, vyzývá chovatele, kteří potřebují veterinární ošetření svého mazlíčka, aby dodržovala preventivní opatření proti šíření COVID-19. Jaká to jsou?
Některé kočky jsou přítulné a rády se mazlí, jiné tělesný kontakt s člověkem moc nevyhledávají. Ale to neznamená, že vás nemilují. Druhá skupina jen projevuje náklonnost jiným způsobem.
Že se kočka občas podrbe nebo se v rámci každodenní očisty důkladně olíže, je úplně normální. Problémem je ovšem zvýšené svědění, které vede k nadměrnému drbání. Většinou se jedná o přítomnost vnějších parazitů nebo příznak alergie. Někdy se tyto obtíže objevují také při bakteriální nebo kvasinkové infekci kůže.
Jen málokteré aktivistické téma je opředeno tolika mýty, polopravdami a nepravdami, jako právě kastrace. Většina těchto legend pochází z původního místa výskytu, tedy vesnic. To však neznamená, že městská aglomerace je od tohoto nešvaru oproštěna. Naopak, spousta těchto předpotopních názorů je akceptována i ve městech a to z důvodu, že člověk si raději racionalizuje vlastní neinformovanost a tendenční zvyklosti.
Syčení je jasným komunikačním signálem. Kočka má strach a chce zastrašit a zahnat všechno, co ji podle ní v dané situaci ohrožuje.
Některé kočky dostaly do vínku plachou povahu. Možná za to mohl nedostatek kontaktu s lidmi v rané fázi vývoje mezi 2. až 7. týdnem věku, nebo nějaké stresující zážitky z minulosti, případně je ovlivnila povaha jejich matky. Plachá a nervózní kočka totiž s větší pravděpodobností vyprodukuje další generaci ustrašených potomků. Ať tak či onak, je k nim potřeba přistupovat citlivě. Jak na to?
Kočičí psychologové rozdělují kočky na dva typy – kočky stromové a kočky křovinové. První typ miluje výšky, druhý se drží spíš při zemi. V domácnostech s více kočkami je důležité, abyste rozuměli preferencím svých mazlíčků a přizpůsobili prostředí oběma typům.
Každá kočka čas od času svého majitele pokouše. Někdy jen tak z legrace, protože si chce hrát, jindy tím dává najevo, že se jí něco nelíbí.
Ačkoli se odborníci snaží vrnění vysvětlit už odnepaměti, dodnes je obklopeno tajemstvím. Nemusí znamenat jen spokojenost, radost a potěšení, kočka se předením snaží také uklidnit, když je ve stresu, nebo tak potlačuje bolest.