Inteligence je jak u lidí, tak i zvířat definovaná jako schopnost učit se ze zkušeností, nebo také z úspěchu a neúspěchu, analyzovat stejné nebo podobné zkušenosti a dokázat odhadnout důsledky svého jednání. U zvířat se lze kromě instinktivních způsobů chování setkat i s nejrůznějšími naučenými strategiemi, psi jsou schopni zvládat nejrůznější nové úkoly.
Vlky iberské (Canis lupus signatus) chová Zoo Jihlava od roku 2016, kdy tam byli 30. května dovezeni z olomoucké zoo. Jednalo se o dva samce – bratry. Jeden se narodil v roce 2010 a druhý v roce 2011.Bohužel iberský vlk se vyznačuje zcela odlišným sociálním chováním než většina ostatních, známějších a méně ohrožených poddruhů vlka, které jsou rozšířeny takřka na celé severní polokouli.
102 let samostatného státu, a jen posledních 16 let bez vztekliny. Při pohledu na tato čísla je zřejmé, že celých dlouhých 86 let od svého založení se naše samostatná republika potýkala se smrtelným onemocněním, se vzteklinou. A jen díky důsledné vakcinaci lišek, zásadních vektorů této nemoci, se veterinárním lékařům podařilo tuto nemoc zdolat a dosáhnout toho, že Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala v roce 2004 Českou republiku za zemi prostou této nákazy. Na to všechno jsme vzpomínali v den vzniku našeho státu, 28. září, který je také Světovým dnem boje proti vzteklině.
Martina Štěpánková, která patří mezi světovou špičku v mushingu a své smečce vládne na vrcholové úrovni již osmnáct let, si do své sbírky v sobotu 5. 9. přidala další zlatou medaili. Tentokrát z extrémního překážkového závodu Hard Dog Race, který se svým psem Nickem doběhla s absolutně nejlepším časem a předběhla i nejrychlejšího závodníka z kategorie mužů. Svůj úspěch zopakovala i v Polsku, kde s Nickem obsadila taktéž první místo.
Většina zvířat jen nerada spí na volném prostranství. Rádi si vyhledávají kout, kde se cítí bezpečně. A součástí bezpečí je i „střecha nad hlavou“.
Sedmý ročník „Běhejme a pomáhejme útulkům“ je jedinečný charitativní projekt, který pomáhá opuštěným zvířatům v útulcích po celé České republice. Za 6 let se podařilo vybrat 2,1 milionů Kč a pomohlo se 76 útulkům.
Pokud jdete na výstavu jako divák, je to v podstatě jedno. Jiná situace nastává, když psa vystavujete. Možná to zní malicherně, ale vhodně zvolené oblečení dokáže podtrhnout krásu. Nejen vás, ale hlavně vašeho čtyřnohého svěřence.
V sobotu 5. 9. 2020 se v Opatově v Pardubickém kraji uskutečnil dlouho očekávaný 3. ročník extrémního překážkového závodu s názvem Hard Dog Race. Své síly zde porovnalo 968 závodníků, kteří společně se svými psími parťáky museli překonat 6 km dlouhou trať se 16 speciálně sestavenými překážkami, hromadami bahna, spoustou vody a kopců.
Jak psi stárnou, zhoršuje se jim sluch. U některých plemen se častěji vyskytuje také vrozená hluchota, například u dalmatinů.
Již 1. září odstartuje unikátní celorepubliková sbírka s názvem Den zvířat, kterou pořádá spolek Běhejme a pomáhejme útulkům z.s. Jedná se o akci nejen pro psí a kočičí útulky, ale i pro zařízení, která pomáhají týraným koním a hospodářským zvířatům. Druhý ročník charitativní sbírky bude ukončen 04. října 2020, kdy je Mezinárodní den všech zvířat. Finanční dar se zasílá prostřednictvím webové stránky www.denzvirat.cz. Celý výtěžek sbírky bude po skončení akce rozdělen rovným dílem mezi 112 neziskových spolků z celé České republiky.