Správná komunikace je klíčem k úspěšnému vztahu nejen mezi lidmi, ale také ve vztahu psa s člověkem. Porozumět si i beze slov může být zpočátku těžké, ale věřte, že pochopit psí řeč a naladit se na stejnou vlnu není nic nereálného. Díky moderním metodám výchovy a správnému nastavení odměn to zvládnete.
Již 21. ročník slavnostní promoce čtyřnohých absolventů akademie Helppes proběhl v sobotu 16. 9. 2023 pod širým nebem v motolském výcvikovém areálu. Slavnostní promoce byla tradičně spojena s předáním psích pomocníků jejich novým držitelům – lidem s postižením.
Pokud nechováte bezsrsté nebo nelínající plemeno, určitě tohle období znáte. Přichází pravidelně na jaře a na podzim. A chlupy jsou zkrátka všude. I když mnozí majitelé tvrdí, že jejich mazlíček líná v podstatě pořád, přece jen v některých obdobích je množství vypadaných chlupů enormní. Jak proti tomu bojovat?
Do náplně činnosti laboratoře Labvet patří také identifikační označení štěňat nebo přesněji řečeno čipování. Proč a jak se čipuje? A od jakého věku štěňat?
V posledních letech na Slovensku výrazně stoupl počet psů nakažených tzv. srdeční dirofilariózou – nemocí, kterou způsobuje červ usídlený v plicích nebo v srdci. Ukazuje to studie, která už 15 let mapuje výskyt tohoto nebezpečného parazita u psů v sousední zemi. Zatímco v roce 2011 zaznamenali autoři studie pouze jednotky případů, kdy byl pes nakažen nebezpečným červem, v roce 2021 už to bylo téměř 5 % testovaných zvířat, což specialisté na parazitární nemoci již považují za vážné zdravotní riziko. Zákeřného parazita přenášejí komáři. Podle odborníků lze v budoucích letech očekávat, že se infekce rozšíří i do Česka a dalších zemích, například kvůli cestování psů, které si s sebou jejich majitelé berou na dovolenou.
Pořídili jste si štěně a začínáte s výchovou a výcvikem? Vsaďte na pozitivní motivaci. Pes po splnění povelu dostane odměnu. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak o pamlsek. Když si povely dostatečně osvojí, zvládá na ně lépe reagovat v krizových situacích.
Dovolená bývá pro lidi i pro jejich psy příjemným zážitkem. Ovšem někdy se stává, že si jako nechtěný suvenýr dovezou i vnitřní nebo vnější parazity. Následné povídání upozorňuje na případ, se kterým se potkali pracovníci ordinace Labvet.
Letní měsíce většinou znamenají hlavně zábavu a radosti, pro vašeho čtyřnohého přítele však přinášejí i několik nástrah. Pomozte mu je zvládnout a užijte si nejkrásnější část roku naplno.
O tom, jak je pravidelná péče o srst psů důležitá, by mohli vyprávět pracovníci anglického útulku Battersea. Do jejich péče se dostala zatoulaná jedenáctiměsíční fenka křížence kokršpaněla, která měla kompletně zplstnatělou srst. Druhou šanci dostala poté, co prošla dramatickou proměnou a ztratila téměř kilogram zachuchané srsti.
Otravy psů jsou bohužel poměrně časté. Nejčastější jsou otravy rodenticidy (jedy na hlodavce), metaldehydem (jedy na slimáky) a fridexem. U psů mohou otravu způsobit i toxiny obsažené ve zkažené potravě nebo vodě. Mnohdy bohužel otrava u pejska nastane i z“ nastražených“ návnad.