Pokud se vám zdá, že váš pes či kočka moc pije vodu, může se jednat o příznak řady závažných onemocnění. Měla by se vám vždy v hlavě rozsvítit červená kontrolka.
Kočky se rády vyhřívají na sluníčku, ovšem pro bezsrstá zvířata a jedince se světlýma ušima a růžovými čumáčky to může být nebezpečné.
V létě může kočky potrápit nepříjemné žihadlo. A to nejen venkovní zvířata. Ani kočky, které žijí výhradně doma, nemají jistotu, že se nesetkají s bodavým hmyzem. Stačí, aby otevřeným oknem vletěla zbloudilá včela nebo vosa a v tu chvíli se v kočce probudí lovecký pud a pokusí se létající kořist chytit. Co dělat, pokud kočku hmyz bodne?
Kočky, stejně jako lidé, mohou trpět zubním kamenem a záněty dásní. Skoro 75 % koček má do 3 let věku nějakou formou dentálních obtíží. Pravidelná domácí zubní hygiena udrží kočičí zuby a dásně zdravé. A vy navíc ušetříte za veterinární ošetření.
Každou kočku, ať už obyčejnou nebo ušlechtilou, byste měli po jejím příchodu do vašeho domova vzít na prohlídku k veterináři.
Trvalé odstraňování drápků se u nás naštěstí neprovádí, jednalo by se dle Zákona na ochranu zvířat o týrání. Je zakázáno amputování drápků z jiných než zdravotních důvodů (např. zánět). Bohužel v některých zemích je tento chirurgický úkon stále běžnou praxí. Kočkám se tímto způsobem znemožní škrábat lidi nebo poškozovat nábytek.
Hlavně u venkovních koček se někdy stane, že zvíře přijde domů a kulhá. V první řadě kočku pozorujte při pohybu. Zlepšuje se pohyb, když vytáhnete krmení nebo pamlsek? Přestala kočka jednu nohu úplně používat, nebo ji jen méně zatěžuje?
Kdo už zažil, že jeho domácí mazlíček snědl něco nevhodného, a v lepším případě mu bylo „jen špatně“, moc dobře ví, jaký je to problém, zejména o Vánocích. A to ani nemluvě o případu horším, kdy jde o skutečnou otravu.
Setkat se u zvířat s nějakou chorobou ze skupiny koronavirů není nic neobvyklého, byť to nebývá nic příjemného, jak potvrzují veterinární lékaři. U psů to bývá tzv. psincový kašel, střevní koronaviry zase způsobují úporné průjmy u hospodářských zvířat, například u skotu a koní, ale i u domácích mazlíčků. U koček se zase vyskytuje obávaná infekční peritonitida, tzv. FIPka, která bývá smrtelná.
Na kočkách jde někdy těžko poznat, že je trápí zdravotní obtíže. Typicky slabost nebo nemoc dlouho skrývají. Proto je důležité všímat si nejen tělesné kondice, ale i změn v chování.