Hematom ušního boltce
06.03.16 Zdraví a nemoci

Hematom ušního boltce

Othematom je výron krve mezi chrupavkou a kůží ušního boltce, je způsobený úrazem nebo ustavičným drbáním ucha, případně neustálým klepáním hlavou. Je relativně častý psů, u koček je méně častý.
Proč se po operaci třese?
20.02.16 Zdraví a nemoci

Proč se po operaci třese?

Ať už se jedná o kastraci či jiný operační úkon, může se zvíře po probuzení z narkózy třást. Proč?   Při celkové anestezii je vyblokována funkce termoregulačního centra, zvíře tak dočasně nemůže regulovat tělesnou teplotu (ta se většinou snižuje).
Kočičí urologický syndrom
17.11.15 Zdraví a nemoci

Kočičí urologický syndrom

Tento syndrom syndrom, zánět dolních močových cest, postihuje až 1% všech koček. Nejčastěji se projevuje u kastrovaných kocourů, kteří mají relativně nejužší močovou trubici, a proto jsou nejnáchylnější ke vzniku potíží.
Šetrná léčba zánětů v tlamě
07.11.15 Zdraví a nemoci

Šetrná léčba zánětů v tlamě

Zánětlivá onemocnění dutiny ústní mohou být zapříčiněná jak poraněním sliznice, tak hromaděním bakterií na zubním plaku, později zubním kameni, kdy dochází k postupnému odhalování krčků a kořenů zubů a projevům závažných zánětů dásní. V ústní dutině se mohou projevovat i celkové infekce a dysfunkce trávicí soustavy.
Atopický ekzém
07.11.15 Zdraví a nemoci

Atopický ekzém

Nejen lidé, ale i domácí mazlíčci mohou trpět atopickým ekzémem. Podobně jako u lidí se jedná o vrozenou dispozici ke vzniku alergie na běžné látky (pyly, roztoči, prach, čistící prostředky aj.

Klíšťata se k zimnímu spánku neukládají
28.10.15 Zdraví a nemoci

Klíšťata se k zimnímu spánku neukládají

Ačkoliv by se mohlo zdát, že s přicházejícím podzimem se těchto nebezpečných parazitů zbavíme, není to pravda. Vlivem klimatických změn jsou klíšťata aktivní po celý rok a je potřeba se před nimi chránit permanentně.
Absces
10.10.15 Zdraví a nemoci

Absces

Jedná se o bolestivý bolák vzniklý zánětem, který je vyplněný hnisem. Kočka si jej nejčastěji odnese jako nepříjemný pozůstatek po rvačce s jinými kočkami, když je zubem nebo drápem zanesena do rány infekce.
Dermatofytóza
30.08.15 Zdraví a nemoci

Dermatofytóza

Nepříjemnými mykózami a různými onemocněními kůže netrpí jen lidé, ale i zvířata. Jednou z těžko rozpoznatelných nemocí je i dermatofytóza.
Co je to vektor?
09.08.15 Zdraví a nemoci

Co je to vektor?

Vektor je organismus, který sám o sobě nemoc nezpůsobuje, ale šíří infekci z jednoho hostitele na druhého. Nejčastějšími vektory jsou v našich podmínkách klíšťata, komáři, koutule (typ komára) a muchničky.
Víte, co je FVR?
02.08.15 Zdraví a nemoci

Víte, co je FVR?

Tato zkratka označuje nemoc felinní virovou rhinotracheitis, česky nazývanou také jako kočičí rýma nebo kočičí chřipka.   Jedná se o zánět horních cest dýchacích, který se může dál rozšířit a způsobit až zápal plic se smrtelným koncem.