Obrovský vzestup výskytu močových kamenů psů i koček nastal se zkrmováním granulí. Zejména těch levných, nekvalitních, s vyšším obsahem nestravitelných látek solí.
Toto onemocnění se může vyskytnout u jakéhokoliv psa nebo kočky v každém věku. Příčinou bývá vrozená nebo dědičná vada (některé plemena jsou postižena více – například pudlové a jezevčíci), úrazu či onemocnění nervového systému.
Naši chovatelé, kteří cestují se svými psy za hranice, a to zejména mimo EU, dobře vědí o riziku vztekliny. Řada států se stále potýká s problémem této nebezpečné nemoci, a proto i v našem veterinárním zákoně platí povinnost chovatele zajistit, aby byli psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí ve stáří od 3 – 6 měsíců očkováni proti vzteklině a poté byli podle doby účinnosti předchozí použité vakcíny přeočkováni.
Dochází k němu naprosto výjimečně, neboť zmije je velmi plachý tvor, který se psovi většinou obloukem vyhne. Navíc neplýtvá jedem na tvora, kterého by stejně nemohl pozřít.
Pomyslete na situaci, že jste se svým zvířetem na chalupě na Vysočině, kde je dostupnost veterinárního ošetření velmi špatná a vašeho psa poštípaly vosy. Nebo si zkuste představit, že na dovolené v Chorvatsku váš pes na pláži pozřel uhynulou rybu a nyní zvrací.
Možná máte doma psa i fenku a období říje je pro vás velmi stresujícím období. Udržet zvířata od sebe vyžaduje pevné nervy a pořádné úsilí… A někdy to i přes veškeré snahy může skončit nechtěným nakrytím.
Drbe se váš čtyřnohý miláček častěji a zuřivěji? Vykusuje si srst? Možná vás jako první z možných příčin napadnou blechy, ale může se jednat o mnohem menšího parazita - plíseň. Nejen lidé trpí mykózou, mezi drápky ji může mít třeba i váš pes.
Nedivte se, problémy s prostatou mohou postihnout i vaše psí kamarády. Podle odborných studií je postiženo více než 80 % psů starších pěti let.
Tento text by vás měl seznámit s nejzákladnější problematikou očkování psa. Byl sestaven tak, aby v krátkosti zodpověděl nejčastější otázky, které kladou na toto téma chovatelé svým veterinářům.
Může se to stát i vašemu mazlíčkovi, proto je lepší být připraven a vědět, co v krizové situaci dělat… V případě otravy psa vždy kontaktujte svého (nebo nejblíže dostupného) veterinárního lékaře. Poradí vám, jaké můžete sami provést opatření před odjezdem na veterinu a zároveň díky telefonátu bude veterinář připraven na váš příjezd.