O venkovních kočkách „myšilovkách“ se tvrdí, že přinášejí úlovek k domu, aby se svým majitelů pochlubili nebo je kořistí obdarovali. Ale je to pravý důvod tohoto chování?
Kočky prospí asi 70 procent života. Při spánku zaujímají různé polohy, od jednoduchého klubíčka až po krkolomné pozice s hlavou svěšenou dolů. Jakou polohu kočka při spánku zaujme, závisí především na tom, zda je kočce teplo, nebo potřebuje-li zahřát. Kočka, které je příjemné teplo, se s největší pravděpodobností natáhne do délky, aby umožnila úniku tepla z těla. Kočce stočené do klubíčka je spíše chladno. Někdy tyto pozice mohou poodhalit i to, jak se asi kočka cítí.
V první řadě je nutné si uvědomit, že kočka je od přírody šelma, takže žádný 100% úspěšný návod na to, jak ji odnaučit pronásledovat a zabíjet kořist, neexistuje. Ale můžete zkusit pár tipů.
Všechny kočky by měly mít možnost pravidelně si hrát. Ty venkovní mají svým životním stylem, kdy lezou po stromech a chytají myši, o zábavu postaráno. Ale bytové bývají často znuděné a některé o hru ani nejeví zájem. Přitom zvíře si během hry protáhne tělo a procvičí mozek. Společná hra s člověkem také pomáhá budovat důvěru a navozuje pocity pohody. Proto využijte současné karantény, kdy hodně času trávíte doma a dopřejte svému mazlíčkovi trochu zábavy. Protože kdo si hraje, nezlobí...
Některé kočky jsou přítulné a rády se mazlí, jiné tělesný kontakt s člověkem moc nevyhledávají. Ale to neznamená, že vás nemilují. Druhá skupina jen projevuje náklonnost jiným způsobem.
Že se kočka občas podrbe nebo se v rámci každodenní očisty důkladně olíže, je úplně normální. Problémem je ovšem zvýšené svědění, které vede k nadměrnému drbání. Většinou se jedná o přítomnost vnějších parazitů nebo příznak alergie. Někdy se tyto obtíže objevují také při bakteriální nebo kvasinkové infekci kůže.
Jen málokteré aktivistické téma je opředeno tolika mýty, polopravdami a nepravdami, jako právě kastrace. Většina těchto legend pochází z původního místa výskytu, tedy vesnic. To však neznamená, že městská aglomerace je od tohoto nešvaru oproštěna. Naopak, spousta těchto předpotopních názorů je akceptována i ve městech a to z důvodu, že člověk si raději racionalizuje vlastní neinformovanost a tendenční zvyklosti.
Syčení je jasným komunikačním signálem. Kočka má strach a chce zastrašit a zahnat všechno, co ji podle ní v dané situaci ohrožuje.
Některé kočky dostaly do vínku plachou povahu. Možná za to mohl nedostatek kontaktu s lidmi v rané fázi vývoje mezi 2. až 7. týdnem věku, nebo nějaké stresující zážitky z minulosti, případně je ovlivnila povaha jejich matky. Plachá a nervózní kočka totiž s větší pravděpodobností vyprodukuje další generaci ustrašených potomků. Ať tak či onak, je k nim potřeba přistupovat citlivě. Jak na to?
Kočičí psychologové rozdělují kočky na dva typy – kočky stromové a kočky křovinové. První typ miluje výšky, druhý se drží spíš při zemi. V domácnostech s více kočkami je důležité, abyste rozuměli preferencím svých mazlíčků a přizpůsobili prostředí oběma typům.