Historie spolupráce psů s člověkem je delší, než se myslelo. Předkové moderních saňových psů pracovali a žili s lidmi v oblasti Sibiře již skoro před 10 tisíci lety, ukázal nedávný výzkum.
Chladné období konečně ustupuje a ve vzduchu je už pomalu cítit jaro. S ním přichází čas rozpuku v přírodě a i první jarní vrhy koťat a štěňat. Kdo by odolal jejich láskyplným pohledům a chlupatým kožíškům? Leckdo se tak rozhodne čerstvě odrostlého mláděte ujmout a dát mu nový domov. S tím přichází ovšem velká zodpovědnost: štěně či kotě je odteď závislé pouze na vaší výživě a péči.
Epidemie koronaviru a s ním související lockdown ovlivňuje nejen lidi, ale i naše čtyřnohé kamarády. Dokonce se zrodil nový termín – covidový pes. O co jde a jak se vyhnout následkům omezení?
Pokud pes vykonává potřebu či značkuje doma nebo na návštěvě, je to nepříjemný problém, který trápí snad každého pejskaře. Jaké jsou příčiny psí nečistotnosti a co dělat?
V posledních dnech plní lék ivermectin titulní stránky novin kvůli jeho použití při léčbě covidu. Tato pozornost nás přivedla na závažné téma, o kterém se moc neví. Některá antiparazitika, včetně medializovaného ivermectinu, totiž mohou být pro některá plemena psů smrtelně nebezpečná. Na vině je mutace genu MDR1.
Každý, kdo si pořizuje psa, by si měl nejprve nastudovat veškeré materiály, aby zjistil, který pejsek se k němu nejlépe hodí. Protože k vám domů nepřibude jen domácí mazlíček, ale další plnohodnotný člen rodiny, který stejně jako vy, má své potřeby a starosti. I přes to, že mu chcete dát ten nejlepší život, jaký si mazlíček zaslouží, ne vždy budete rozumět, co pejsek potřebuje a co se vám snaží svým chováním naznačit. Lidé si proto z generace na generaci předávali různé informace, které se tradují dodnes. Mnohé z nich jsou však pouhým mýtem.
V dřívějších dobách, kdy pozitivní motivace mezi cvičiteli nebyla tolik rozšířená, se ve výcviku psů využívaly nejrůznější formy trestů. V dnešní době se psi cvičí spíše pomocí pozitivní motivace, což je jedině dobře. Je to mnohem příjemnější metoda a výsledky přináší radost nejen psovodovi, ale také psu samotnému.
Pes může zvracet jednoduše proto, že snědl něco zkaženého nebo zhltl příliš mnoho krmiva moc rychle. Ale zvracení může signalizovat i vážnější problém. Jaké jsou příčiny zvracení a kdy je nutné zasáhnout včas?
Českými médii v uplynulých dnech obletěla zpráva, že na covid se možná budou muset očkovat i domácí mazlíčci, aby se zamezilo šíření nemoci. Údajně se našel důkazy o přenosu koronaviru z domácích zvířat na lidi, uvedl australský list Daily Telegraph. Ovšem podle české Komory veterinárních lékařů je riziko nákazy od domácích zvířat pouze hypotetické. A navíc je v tuto chvíli dost problémů s očkováním lidí.
Kvůli lockdownu se psovi dostává víc pozornosti než obvykle. Jste hodně doma, máte čas na dlouhé procházky a mazlení a váš čtyřnohý kamarád může být stále po vašem boku. Jak to ale uděláte později, až se vrátíte ke starému - nebo možná úplně novému - režimu?