Jste na procházce a říkáte si, že už váš čtyřnohý mazlíček neběhá jako dříve? Zastavuje se, zadýchává, jeho chůze připomíná spíše převalování soudku či kolébavý pohyb tučňáka? Obezitu u psů není radno podceňovat, může totiž vést k řadě dalších zdravotních komplikací. Jak to řešit?
Od 1. února letošního roku vstoupí až na několik ustanovení, která začnou platit později, v účinnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jaké jsou hlavní změny?
Stejně jako lidé, i u psů se během spánku střídají jednotlivé fáze. Od lehkého přes hluboký a aktivní, při kterém si pes dokonale odpočine.
Zhruba od osmi let je pes považován za seniora. U každého jedince se však hranice stáří může lišit. Váš čtyřnohý kamarád bude pravděpodobně méně aktivní, někdy se mohou přidat i zdravotní problémy. Je proto důležité sledovat jeho kondici a věnovat mu náležitou péči.
Oči neslouží pouze k vidění, ale jsou využívány i ke komunikaci. Co v psí řeči znamená zírání, odvrácení pohledu nebo mrkání?
Psi vnímají pachové značky cizích psů i své vlastní. Jejich prozkoumávání by se dalo označit jako „čtení novin“ na okrajích cest. Díky jejich očichávání se dozvídají různé informace o autorovi. Je to pes, nebo fena? Je to štěně, nebo psí senior?
Stálý denní rytmus je klíčový pro všechny živočichy. I pro psa je důležitá pravidelnost v krmení a rozvrhu vycházek.
Sychravé počasí, nižší teploty, kratší dny... To vše nutí hledat odpověď na otázku, jak podpořit imunitu vašeho mazlíčka a zvládnout nadcházející období ve zdraví. Následující desatero poradí, jak se připravit na zimu a společně si ji užít.
Pro budoucí život a bezproblémové soužití by mělo štěně od počátku získávat dostatek různorodých zkušeností s živým i neživým světem. Na co si dát pozor?
Někdy je potřeba změnit zvířeti krmivo. Ať už je to kvůli tomu, že mu stávající granule nechutnají, nebo jsou málo kvalitní, případně se objeví nečekané zdravotní problémy. Jak přejít na nové krmivo, aby se změna obešla bez problémů a vašemu mazlíčkovi chutnalo?