V životě každého psa někdy nastane okamžik, kdy mu musí být podán lék. Ať už preventivně, například odčervovací tableta, nebo v rámci léčby choroby či po úrazu. Jak na to?
V posledních dnech plní lék ivermectin titulní stránky novin kvůli jeho použití při léčbě covidu. Tato pozornost nás přivedla na závažné téma, o kterém se moc neví. Některá antiparazitika, včetně medializovaného ivermectinu, totiž mohou být pro některá plemena psů smrtelně nebezpečná. Na vině je mutace genu MDR1.
Pes může zvracet jednoduše proto, že snědl něco zkaženého nebo zhltl příliš mnoho krmiva moc rychle. Ale zvracení může signalizovat i vážnější problém. Jaké jsou příčiny zvracení a kdy je nutné zasáhnout včas?
102 let samostatného státu, a jen posledních 16 let bez vztekliny. Při pohledu na tato čísla je zřejmé, že celých dlouhých 86 let od svého založení se naše samostatná republika potýkala se smrtelným onemocněním, se vzteklinou. A jen díky důsledné vakcinaci lišek, zásadních vektorů této nemoci, se veterinárním lékařům podařilo tuto nemoc zdolat a dosáhnout toho, že Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala v roce 2004 Českou republiku za zemi prostou této nákazy. Na to všechno jsme vzpomínali v den vzniku našeho státu, 28. září, který je také Světovým dnem boje proti vzteklině.
Jak psi stárnou, zhoršuje se jim sluch. U některých plemen se častěji vyskytuje také vrozená hluchota, například u dalmatinů.
Všimli jste si na srsti psa pochodujících lupů? Pak s velkou pravděpodobností trpí tzv. cheyletielózou neboli dravčíkovitostí. Je to kožní nemoc psů, koček a králíků.
Jedním z příznaků nemoci je horečka. Pokud máte dojem, že pes není ve své kůži, odmítá krmení, je méně aktivní než obvykle, nebo má „prázdný pohled“ či nezvykle teplé uši, změřte mu teplotu. V případě horečky neotálejte s návštěvou veterináře.
Vlhký a studený čumák je pro mnoho pejskařů znakem, že je pes zdravý. Ovšem teplota čenichu není vypovídající.
Lámete si hlavu nad častým drbáním svého čtyřnohého kamaráda, i když jste blechy ani jiné parazity nenalezli? Zbystřete, na vině může být alergie! Psi totiž mohou trpět alergiemi stejně jako my. Nejčastěji se hlásí přecitlivělost na trávu, pyl, prach, roztoče či parazity, ale výjimkou není ani potravinová alergie. Nemáte doma také náhodou psího alergika?
Aby si pes mohl co nejdéle užívat radostných chvil plných pohybu, vyplatí se občas mu dopřát preventivní kúru pomocí kloubní výživy. Při výběru kloubního doplňku je však vhodné sledovat složení a zamyslet se nad použitím protizánětlivých složek, jako je např. methylsulfonylmethan – MSM a boswellie u psů, kteří ho užívají pouze preventivně, nikoli z důvodu řešení problémů s pohybovým aparátem.