Ačkoli žádné dvě kočky nejsou povahově stejné, pochopení jejich základní biologie a chování vám může pomoci lépe porozumět vašemu domácímu mazlíčkovi.
Není pochyb o tom, že pouto, které majitelé zvířat cítí k domácím mazlíčkům, je jedinečné. Může však vztah mezi „zvířecími rodiči“ a jejich čtyřnohými kamarády negativně ovlivnit intimitu a blízkost s partnerem?
Kočky jsou v mnoha ohledech velmi zajímavá zvířata. Mají charakteristické chování a způsob komunikace. Jedním z nejvýraznějších znaků jsou jejich uši. Ty jsou nejen roztomilé, ale také velmi pohyblivé. Kočky dokážou nezávisle pohybovat každým uchem a naklánět je do různých směrů, což nás může přimět k otázce: proč to dělají?
Seznamování dvou koček může být někdy náročné. Hodně záleží na povaze obou zvířat, zda jsou kontaktní, nebo naopak samotářská. Máme pro vás jednoduchý návod, jak vytvořit co nejlepší startovací podmínky.
Už máte dost "chlupatého budíku", který vás nad ránem začne budit mňoukáním, případně kousáním do nohy? Zjistěte, proč to vaše kočka dělá a naučte se, jak toto chování zastavit, abyste se mohli konečně pořádně vyspat.
Když se řekne separační úzkost, mnoho lidí si představí psa, který štěká, protože je doma sám. Jenže stresem z odloučení mohou trpět i kočky. Navzdory stereotypům o samotářských tvorech si kočky s člověkem vytváří velmi úzké pouto a mohou pociťovat separační úzkost.
Kousání a tahání za drápky je u koček většinou zcela normální chování, proto obvykle není důvod k obavám. Kočky jsou velmi čistotné, často se olizují a čistí, a okusování drápků je jen jednou z dalších forem sebepéče. Mohou si okusovat drápky, aby si je zkrátily, a olizovat jejich okolí kvůli očistě uvolněné špíny. Ale pokud se toto chování stane nadměrným a nutkavým, může se jednat o jiný závažnější problém.
Kočky jsou velmi zvědavá stvoření. Pokud jsou celý den zavřená doma, mohou se nudit. Ačkoli některé čtyřnohé společnice mají rády spíš klid, většina koček bude ráda, když jim dáte dostatek pozornosti, různé hračky a místa ke zkoumání. Přinášíme vám pár nápadů, jak můžete mazlíčka doma zabavit.
Vaše kočka se od vás nehne na krok? Kamkoli jdete, věrně vás následuje? Usedá na klávesnici notebooku, jakmile se snažíte pracovat? Když si sednete na gauč, vrhá se vám na klín? Podstrkuje pod dveřmi tlapky, když sedíte zavření na záchodě? Ano, i takové jsou některé kočky. Nejste v tom sami... Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější důvody kočičího pronásledování.
Všichni majitelé koček vědí, jak dobře se díky nim cítí, a pro mnohé jsou každodenním zdrojem radosti. Přenáší se však tyto pocity i na duševní zdraví? Existují kromě pozitivních emocí, které nám kočky dávají, nějaké důkazy o tom, že kočky mohou pomoci zlepšit naše duševní zdraví?